Історія церкви с Кам'яне

І С Т О Р І Я

ЦЕРКВИ СЕЛА КАМ”ЯНЕ (ЧАРТОРИЯ).

 

На початку ХVIIIст.в селі Чартория (Кам’яне) збудовано новий церковний храм. В Кам’яному і Піддністрянах правив один парох, приборство якого знаходилось в Піддністрянах. Із письмових джерел довідуємось, що священниками тут були о. Соханевич (до 1830р.), о. Мартинович(до 1832р.), о. Г.Загорський(1860), О.Б.Винницький (до 1870р.),о. Боднар (до 1900р.) о. Іван Боднар був діловою людиною. Саме з його ініціативи в 18898р.в с.Чортория збудовано новий церковний храм (сучасний).Споруджувався храм на кошти парафіян. Організовував збір коштів від села Николин Йосафат, а керував будовою Кука Микола.

Храм споруджено на місці попереднього. Переповідали, що в час будівництва під старим вівтаром знайшли глечик з монетами і там же його закопали. На будову храму жертвували хто скільки міг. Звичайно. що значні кошти офірували заможні господарі. Так, Антін Чопак, який офірував велику суму грошей, був відзначений тим, що на протязі 10 років правили за його здоров’я.

Особливою цінністю храму є різьблені фасади та іконостас, виготовлений на замовлення болгарськими майстрами і привезений з Болгарії. І.Боднар обстоював інтереси сільської громади, займався просвітництвом, створив при церкві позичкову касу.З його ініціативи в 1896р.вселі було засновано читальню „Просвіту”.

Після о. Боднара парохами були: о .Одіжинський(1900-1932рр.), о. Пашківський (1932-1933рр.),о. Тарнавський(1933-1964рр.)до речі, о. Е.Тарнавський був племінником головнокомандувача УГА Мирона Тарнавського. Він обстоював національну ідею, вів уроки катахизму в школі, виховував молодь в патріотичному дусі. У 20-х роках ХХ ст. за війтівства Горіна Ониська церковний храм було оновлено: дерев’яну гонту замінили червоною черепцею, церковне подвір’я огородили парканом. Було 4 дзвони, але перед приходом „червоних визволителів”2 дзвони закопали біля церкви і досі не можуть знайти. У середині 50-х років церковний храм в Кам’яному закрили. Церковні книги, окремі ікони передали до церкви с. Піддністряни, а цінні реліквії забрано до музею і втрачено. Храм перейменували на” будинок панахиди”. Богослужіння відбувалось у с. Пддністряни.

У кінці 80-х років громада села зорганізувалась до вимог за відновлення богослужень у храмі. Активність в цьому проявила новостворена церковна десятка на чолі з І.Чопаком і в 1988р.

богослужіння в храмі було відкрито. Його тимчасово проводили священники УГКЦ о. Микола з Розвадова і о. Василь із Станковець. А в 1990р. постійним священником в селі став Володимир Боднар молодий енергійний священник, проповідник здорового способу життя, миру і злагоди в сім’ї парафіян. В літку 1998р.парафіяни села відзначили 100-річчя храму і з цієї нагоди споруджено фігуру Матері Божої.

 

 

Підготувала бібліотекар с. Кам’яне

М.Заблоцька

на основі нарису І.Голяка

та Р .Чорного