Маестро-подвижник Іван Гамкало

 

Центральна районна бібліотека для дорослих

Серія

„Пізнай свій край”

 

Маестро-подвижник

Іван Гамкало

Пам”ятка користувачеві

 

 

/ до 70-річчя українського оперного диригента, уродженця

Жидачівщини – Івана Гамкала /

 

2009

 

Життя та творчість Івана Гамкала, одного із найвизначніших оперних диригентів, сповнена багатьма яскравими творчими подіями.

Ось уже сорок років Іван Дмитрович з безпосереднім і активним учасником українського мистецького життя. І не тільки як музичний діяч, але як і людина, яка своїм високим інтелектуальним потенціалом сприяє розбудові і формуванню сучасного контексту духовного життя нації. У ньому поєдналися прекрасний оперно – симфонічний диригент і музичний теоретик, публіцист і мистецтвознавець, досдідник – біограф і педагог, врешті людина, щедра на творчі ідеї і проекти, що засвідчує ціла низка реалізованих ним останніми роками на сцені Національної філармонії унікальних задумів щодо повернення із забуття оперних творів і симфонічної музики.

Через його руки, як рецензента, пройшли практично всі матеріали про композиторів, виконавців, опарних режисерів, музичних теоретиків, критиків...

Вихованець однієї з найвизначніших в Україні – львівської диригентської школи, учень Миколи Колесси, а з теоретичних дисциплін – Станіслава Людкевича, Романа Сімовича і Анатолія Кос-Анатольського.

Таких людей, як Іван Гамкало, називають подвижниками. І нехай це визначення не видається для когось компліментарним, бо творчий запал, що є рисою характеру Івана Гамкала, безліч разів ставав імпульсом до пошуку і відкриттів не тільки його особисто, але й інших людей.

 

Біографія видатного диригента

 

Народний артист України (1982р.)диригент – постановник Національної опери, професор кафедри диригування національного університету культури і мистецтв, диригент Національної філармонії України, член – кореспондент Національної академії мистецтв України, член Національної спілки театральних діячів, Національної всеукраїнської музичної спілки, Європейської академії музичного театру, Комітету з Шевченківських премій, Ради товариства „ Україна-Світ”, Президент товариства „Україна-Вірменія”. Нагороджений орденом „ За заслуги” ІІІ ступеня ( 1999р.)

 

Іван Гамкало належить до найвидатніших українських диригентів сучасності. Василь Туркевич пише про нього : „Іван Гамкало – митець – подвижник. Він не замикається на оперній сцені, диригує симфонічним концертами, веде наукову діяльність , активно пропагує оперно – музичну культуру на радіо, телебаченні , у пресі. Він - автор практично всіх українських музичних енциклопедій та довідників.”

Народився 1 травня 1939 року в с. Городище Жидачівського району на Львівщині у родині Дмитра Костянтиновича 9 1910-1963рр.) та Мальвіни Григорівни (1910р.)Гам калів. З 70-років мешкає у м. Києві. Разом з дружиною Наталею Миколаївною 9 1939-1999рр., викладач музичної школи) виховали двох дітей. Донька Марина ( 1967р.) – лікар дитячої поліклініки, син Микола ( 1972р.) – студент Національної музичної академії ім. Чайковського, асистент режисера Національної опери України.

Успішно закінчивши у 1963 р. диригентський факультет Львівської консерваторії, Іван Гамкало продовжував традиції Львівської диригентської школи.

У 1959-1963 рр. Іван Гамкало працював оперно – симфонічним диригентом у Львівському академічному театрі опери і балету імені Івана Франка, очолював у 1963-1965 рр. музичну частину Дрогобицького драматичного театру. У 1968 році після завершення стажування у Київському театрі опери та балету ім. Т. Шевченка, його було призначено головним диригентом симфонічного оркестру Донецької філармонії. У доробку колективу – симфонічна музика Бориса Лятошинського, Левка Ревуцького, Георгія Майбороди, Вадима Гомо ляки...

З 1970 року Іван Дмитрович стає диригентом Київського театру опери та балету. У 1977-1981 рр. та з 2000р. викладає також у Київській національній музичній академії Ім. Чайковського. З 1981 року – викладач, з 1991 р. – професор Київського інституту культури. У 1997-1999рр. – генеральний директор – художній керівник Національного симфонічного оркестру України.

Він поставив, продиригував у фонд радіо близько 40-оперних творів, зокрема : „ Травіату” Дж. Верді (1966 ), „Наталку Полтавку” М. Лисенка ( 1971,1989, 1994 ), „Ніжність” В. Губаренка ( 1972), „На русалчин Великдень” М. Леонтовича (1977), „Запорожця за Дунаєм” С. Гулака-Артемовського (1978,1988, 1993 – у Київській філармонії; 1987 – однойменний фільм, „Укртелефільм”), „Наймичку” М. Вериківського (1984; 1986 – на її основі фільм – опера „Спокута”, „Укртелефільм”), „Хованщину” М. Мусоргського (1988), „Мазепу” П. Чайковського (1991), „Купало” А. Вахнянина (1993), „Анну Ярославівну – королеву Франції” А. Рудницького (1995), „Сокола” Д. Бортнянського та ін.

Іван Дмитрович займається і науковою і дослідницькою роботою. Він співавтор монографії „ А. Проценко. Життєпис. Спогади.” (1990), автор багатьох статей та досліджень з музичного мистецтва в наукових збірках, журналах „Музика”, „Сучасність”, „Ibycys” (Вісбаден), „Soviet Literatyre” (Москва) та ін., радіо і телепередач про музикантів і виконавців. Надає наукові консультації та є автором статей у таких виданнях : УРЕ, УРЕС, „ Митці України”(1995), „ Біографічний довідник” (1997), „Музыкальный энциклопедический словарь» (Москва, 1990) та ін.

Творчість Івана Гамкала добре відома не тільки в Україні. Любителі оперного мистецтва у Німеччині, Швейцарії, Іспанії, Франції, Голландії, Росії мале велике задоволення познайомитись з його інтерпретаціями низки класичних творів.

Іноді подивовуєшся, де Іван Дмитрович Гамкало знаходить енергію і час для такої активної і розлогої творчості і громадської діяльності. Втім, мабуть, саме такий має бути сучасний митець, який знає не тільки свою справу, а й інтегрований у бурхливе життя розбудови національної духовності.

 

Гамкало Іван – Ярослав Дмитрович [Текст] // Хто є хто на Львівщині : видатні земляки. – К., 2003. – С. 269.

 

Література про Івана Гамкала

 

Стадник М. Іван Гамкало: „Усередині людини має бути реактор, який робить з неї творця, особистість” // Шлях перемоги. – 2002. – 18 вер.

http://who-is-who.com.ua/bookmaket/lvov/5/54.html - коротка біографія І. Гамкала

http://www.philharmonia.lviv.ua/afisha/45.htm-про життя і творчість Івана Гамкала

 

 

 

 

 

Новая секция