Жидачівщина: історія сьогодення

Жидачівська центральна районна бібліотека

Серія

„Пізнай свій край”

ЖИДАЧІВЩИНА :

штрихи історії і сьогодення

 

/ Аналітично – інформаційне видання /

2008

Шановні користувачі!

Пропонуємо вашій увазі аналітично-інформаційне видання „Жидачівщина: штрихи історії і сьогодення”, яке складено на основі бібліографічних джерел центральної районної бібліотеки.

Мета нашого посібника подати інформаційний список літератури і фактографічну інформацію про Жидачівський район, розвиток промисловості, сільського господарства, досягнення в галузі освіти і медицини.

Після ознайомлення з інформацією, ви зможете переглянути статті , які вас зацікавили в читальному залі ЦРБ.

Укладач: Корнецька Г. В.

Редактор: Мадараш М. Ф.

Відповідальний за випуск: Басник Л. Я., Костирка В. П.

У часи відродження України дедалі пильніше вдивляємось в свій край, з трепетом згадуємо те місце, де ми народились, де промайнуло наше дитинство. Кожен куточок нашої України по –своєму багатий своїм минулим і сьогоденням.

Наша рідна Жидачівщина міцно закорінена в історичному просторі українського народу ще з княжих часів до сьогодення. Завдяки своїй мальовничій місцевості, своєрідному колориту, розвитку промисловості, наш район, безперечно, є цікавим для інвесторів.

У ваших руках цікаве і корисне аналітично - інформаційне видання, яке дає можливість ознайомитись з розвитком промисловості, сільського господарства, досягнення в галузі освіти та медицини на Жидачівщині. Майбутнє Жидачівщини пов’язане з успішною роботою і розвитком підприємств.

 

Жидачівщина землі Опілля та Розточчя.

Жидачівський район розташований у південно-східній частині Львівської області. Утворений 4 грудня 1939 року і до травня 1959 року належав до колишньої Дрогобицької області. В 1959 році до складу увійшли територія ліквідованого Журавенського, а в січні 1962 року – Ходорівського району. Сучасні межі визначені Указом Президії Верховною Ради УРСР та рішення виконкому Львівської обласної Ради депутатів трудящих від 8 грудня 1966 року.

Площа території району 99,6тис.га.,на якій знаходиться 118 населених пунктів, які об’єднані у 2 міські, 3 селищні та 28 сільських рад (усього 33 ). Чисельність населення Жидачівського району станом на 1березня 2007 року – становить 74760 осіб, у тому числі міського-30122 і 44638 чоловік сільського.

Межує з Миколаївським, Стрийським, Перемишлянським районами Львівської області та з Долинським, Калуським та Рогатинським районами Івано-Франківської області.

Через територію району проходить газопровід „Дружба” і нафтопровід „Братерство”.

Поверхня району являє собою хвилясту рівнину, розчленовану долинами численних річок, балками, ярами. Річки належать до басейну Дністра. Найбільші з них Дністер і його праві притоки Стрий і Свіча. На території району трапляються острівні ліси, переважно листяних порід. Більші лісові масиви в південній частині району.

Клімат помірно-континентальний. Є багато корисних копалин: сірка, торф, крейда, гіпс, вапняк, кварцовий пісок, глини керамічні червоні, вогнетривкі та бетоніти. Жидачівський район // Історія міст і сіл Української РСР: Львівська область. – К.: Ред. укр. рад. енцикл. АН УРСР, 1968. – С. 323-324.

Жидачівський район // Географічна енциклопедія України. Т.1. – К.: „Укр. рад. енцикл.,1989. – С. 404-405.

Сьогодні на Жидачівщині понад 1500 зареєстрованих підприємств та до 800 юридичних осіб. Промислові підприємства Жидачівщини поступово нарощують обсяги виробництва своєї продукції, створюють робочі місця.

Серед провідних галузей промисловості : целюлозно-паперова, поліграфічна, харчова, переробна та виробництво неметалевих виробів.

Більша частина промисловості району зосереджена у двох містах - Жидачеві та Ходорові.

Жидачів – місто папірників. Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат – одне з найбільших підприємств переробної промисловості, який уже відсвяткував півстолітній ювілей.

Головними напрямками діяльності комбінату є паперове, картонне та тарне виробництво. Вироби з маркою Жидачівських папірників добре знані на вітчизняному ринку. Споживачами продукції комбінату є такі поважні клієнти як „Світоч”, „Гетьман”, Торчин-Продукт”, Чумак”, відомі в Україні видавництва і редакції газет, як „Преса України”, Київські відомості”,” Експрес”, „Київська правда” та інші. Жидачівський папір і картон знайшли своїх споживачів у десятках країн світу, у тому числі в державах СНД, країнах Європи, Азії, Африки.

Свідченням високого рейтингу виробника цієї продукції є нагородження комбінату у 2001 році відзнакою Міжнародної Кадрової Академії – орденом „Знак Пошани”. На сьогоднішній день обсяги виробництва зросли на 116% . Комбінат здійснює інвестиційну діяльність.

Поряд з великим паперовим гігантом у Жидачівському районі розвиваються інші підприємства - ТзВо „Дунапак України”

З 2001 року ми виробляє високоякісну гофровану тару складної конструкції на обладнанні швейцарської фірми "Бобст" з нанесенням триколірного друку. Гофропродукція, що виготовляється на фірмі "Дунапак-Україна" належить до конструкції складної висічки та поставляється замовнику в розгорнутому плоскому вигляді. Серед конструкцій гофротари є такі, які при складанні потребують або не потребують склеювання. Зазвичай складання та склеювання виконується у замовника. Проте окремий вид гофропродукції виготовляється за технологією, при якій необхідне склеювання тари проводиться на нашому підприємстві, до замовника вона поставляється у плоско складеному вигляді і при перевезенні займає не більше місця, ніж звичайно. Точок склеювання може бути не більше чотирьох.

Для виготовлення продукції використовується гофролист з профілем Е-мікро, В, С, ВС - п'ятишаровий та ВСС - семишаровий. Поверхневі шари гофрокартону можуть бути білого, мармурового чи коричневого кольору. Асортимент гофролистів представлений повним набором марок гофрокартону згідно з діючими в Україні стандартами та Європейською класифікацією.

Жидачівський сирзавод

ВАТ „Жидачівський сирзавод” випускає два види твердих сирів під торговими марками „Костромський” та „Голландський”,масло „Селянське”,сметана, кефір, молоко , наріне. Продукція користується великим попитом у споживачів по всій Україні та за її межами.

оборотності обігових коштові. На діяльність заводу впливають економічні фактори. Здороження електроенергії, газу та паливно-мастильних матеріалів призводить до здороження нашої продукції, що істотно впливає на її збут. Продукція залежується в холодильних камерах, а це призводить до зменшення.
Близько 70% акцій заводу контролюють його посадові особи. 20,17% акцій належить голові правління Мирону Флюду, 26,25% — Ірині Баліцький. Ще 22% належить Ігорю Костирку.

ТзОВ ГАЛПАК

Продукція: кутник картонний, втулки, шпулі. Галузева залежність: тара та упаковка, папір та картон.

Підприємство виготовляє упаковку з картону та гофрокартону, картонні гільзи спіральної намотки, картонний кутник для упаковки та захисту будь-якої продукції від пошкоджень під час транспортування.

Крім цих підприємств в районі розвиваються й інші галузі промисловості. Зокрема будівельна індустрія: ТзОВ СП”Остов-Бардс”, „Агробуд”, ВАТ „Заводоуправління цегельних заводів”, харчова промисловість: ДП „Гніздичівський спиртзавод”, підприємство „Хлібодар” Жидачівської райспоживспілки.

Ходорів - місто харчовиків, машинобудівників, залізничників. Зараз тут діють виробничі підприємства: ВАТ„Ходорів поліграфмаш”, Ходорівський завод продовольчих товарів - вид діяльності: переробка с/г сировини, Ходорівське хлібоприймальне підприємство-вид діяльності: закупівля зерна та доведення с/г продукції до зберігальних кондицій, ВАТ „Ходорівський м’ясокомбінат” – вид діяльності: м”ясопереробка.

Успішно розвивається промисловість у смт. Гніздичеві. Тут працюють: ВАТ „Кохавенська паперова фабрика” виробник туалетного паперу, рушників, гофротари, виробів з лози, Гніздичівський спиртзавод, дільниця Львівського заводу газової апаратури, міжгосподарський комбікормовий завод, госпрозрахункова дільниця „Львівспецсільгоспмонтаж”.

З року в рік потенційними можливостями Жидачівського району все більше цікавляться. Інвесторів приваблював проект „За діяння виробничих потужностей ВАТ „Заводоуправління цегельних заводів”.

Станом на 1 квітня 2007 року в економіку району залучено 14079 тис. грн. капітальний інвестицій. У тому числі в основний капітал - освоєно 5577 тис. грн., що становлять 24,4 % до відповідного періоду попереднього року. Із загального обсягу інвестицій в основний капітал витрати на будівельні та монтажні роботи складають – 3477 тис. грн., вартість машин, обладнання інструменту, інвентар – 1848 тис. грн..

Найбільші обсяги інвестицій внесено в промислову галузь / 2026 тис. грн.. /, операцій з нерухомістю / 911 тис. грн. / , транспорт / 322 тис. грн.. / і оптову та роздрібну торгівлю /161 тис. грн.. /, будівництво /132 тис. грн./. Інвестиції в житлове будівництво склали – 3287 тис.грн. Інвестиційну діяльність здійснювали ВАТ „Жидачівський ЦПК”, ТзОВ „Дунапак України”, ТзОВ „ГАЛПАК”.

Економіка і соціальне становище Жидачівського району за 2006 рік // Новий час. – 2007. – 17 лют.

Зростають темпи промислового виробництва // Новий час. – 2007. – 15 верес.

Мацук М. Й. Йде виробництво молока і м’яса // Новий час. – 2007. – 7 лип.

Найбільше інвестицій у житлове будівництво // Новий час. – 2007. – 15 верес.

Наш комбінат – серед промисловий лідерів Жидачівського району // Папірус. – 2006. – 13 бер.

Салдан І . Соціально-економічний розвиток району за І півріччя 2007 року // Новий час. – 2007. – 28 лип.

 

На момент створення Жидачівського району площа сільськогосподарських угідь становила 68,8 тис., а з них 43,7 тис.га. ріллі. За роки проведення земельної реформи структура земель району поступово змінюється. Станом на 1 січня 2007 року фермерських господарств у районі нараховується – 79. У них сільськогосподарських угідь 4550 га. та ріллі 3893 га. В середньому на одне фермерське господарство припадає 57,6 га сільськогосподарських угідь, у тому числі 49,3 га ріллі.

Головними напрямками розвитку сільського господарства у районі розвиток рослинництва і тваринництва.

Рослинництво: вирощування зернових культур, цукрових буряків, картоплі, льону-довгунця, овочів відкритого грунту та плодоягідні культури.

Тваринництво: розведення великої рогатої худоби, свиней та птиці.

За 1 півріччя 2007 року сільськогосподарські підприємства району виробили 642 т. молока. Найбільше молока вироблено в ПАФ „Бере- жниця”, ПАФ ”Кнісело”, ТзОВ ”Кохавинка” та СФГ „Іваницького”, а також фермерське господарства Р. Гора чека та Р. Цана.

За цей час господарства усіх форм власності району виробили 884т. м’яса , це у12 разів більше ніж за минулий рік. Таке зростання відбувалося за рахунок різкого виробництва свиней і птиці.

Уже з початку 2007 року Жидачівщина стала об’єктом зацікавлення інвесторів, які прагнуть налагоджувати виробництво в агропромисловій галузі. 14 потужних інвесторів розпочали роботу на території району. Близько 8 тис. га землі взяли в оренду у селян представники ТзОВ „Захід-Агро”, „Агро-лайф”, які почали обробіток землі, що пустувала 5-10 років. Інвестори при обробітку землі використовують найсучаснішу євроамериканську техніку і технологію. Засновник ТзОВ „Лепком ЮА” – Томас Вюнше планує у найближчому майбутньому в с. Володимирі створити завод з виробництва біодизелю.

Берник І. Аграрні інвестиції // Папірус. – 2007. – 1 жовт.

Берник І. Зустріч з інвесторами // Папірус. – 2007. – 1 жовт.

Мацук М. Йде виробництво молока і м’яса // Новий час. – 2007. – 7 лип.

Соціально-економічне становище Жидачівського району за 2006 рік // Новий час. – 2007. – 17 лют.

Ушакова С. Коли на землю приходить інвестор // Новий час. – 2007. – 8 верес.

 

У районі - 79 шкіл, серед яких є такі , де 40 і менше учнів.

Середня школа № 1(вул. Шкільна, 8) - навчається 800 учнів

Середня школа № 2(вул. Грушевського) - 950 учнів

Гімназія ім. О. Партицького(вул. І. Франка, 7) - 200 учнів

 

Сесією Районної Ради прийнято „Програму розвитку освіти в Жидачівщині на 2007-2011 руку”. Серед завдань , які лежать на плечах керівників - розвиток мережі навчальних закладів. Зокрема , збільшення охоплення дітей ( 5- річного віку) дошкільною освітою, комп’ютеризація система освіти, кожній школі – комп’ютерний клас, програма „Шкільний автобус”, „Шкільна парта”.

Жидачівський професійний ліцей існує у нашому місті уже понад півстоліття. Сьогодні цей навчальний заклад продовжує запрошувати на навчання учнів з усього Жидачівського району. За цей час ліцей має свої традиції , історію, напрацювання та виробив власну методику викладання. Разом із часом змінюються і потреби ринку у робочому процесі, тому у ліцеї є з чого вибрати. Наш ліцей пропонує широкий вибір професій на різних умовах вступу, різні терміни та форми навчання. Приймаються учні на базі 9-ти класів на денну форму навчання на спеціальності:

тракторист машиніст / категорії „А”, „В”, „С”/;

електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування;

водій автомобіля;

бармен;

кухар.

Існує у ліцеї і вечірня форма навчання – перепідготовка водіїв автомобіля на категорії „Д”, „Е”.

Ходорівська філія технічного коледжу, національного університету „Львівська політехніка” відкриває свої двері для здібної молоді. Спеціальності філії – технологія виробництва м’ясних продуктів, кондитерських і макаронних виробів. Випускники коледжу Ходорівської філії мають можливість продовжити навчання на третьому курсі вищих навчальних закладів ІІІ-ІY акредитації – у Тернопільському державному технічному університеті ім. І. Полюя, Львівській державній академії ветеринарної медицини ім. С.Гжицького, Національного університету харчових технологій.

 

І освіта добра, і професія потрібна // Новий час. – 2007. – 27 черв.

На сесії Районної Ради // Новий час. – 2007. – 23 черв.

Франків О. Освіта повинна бути не лише теорією, а передусім практикою // Новий час. – 2007. – 1 верес.

Ходорівська філія технічного коледжу національного університету „Львівська політехніка” // Новий час. – 2007. – 3 квіт.

Хочеш до університету – вступай до коледжу // Новий час. – 2007. – 7 квіт.

З 2006 року медична галузь району на підставі Указу Президента України, що передбачає поступове поетапне реформування медицини до 2011 року, розпочала виконання нових завдань. Основною метою є наближення медичної допомоги до людей шляхом утвердження інституту сімейних лікарів. Паралельно йде довгоочікувана централізована держпоставка медичного обладнання та медичної апаратури для лікарських амбулаторій та ФАПів – у же отримано таких поставок більш як на 400 тис.

Нещодавно в Жидачівський ЦРЛ запрацював центр Репродуктивного здоров’я на базі жіночої консультації, який пропонує безоплатні послуги та зустрічі з фахівцями: лікарем, акушером, гінекологом психологом , юристом. Створено кабінет „Довіра” (діяльність – профілактика ВІЛ/ СНІД ), рік уже працює відділення сімейної медицини.

Гніздичівська лікарська амбулаторія виграла грант у 45 тис. гривень. Вона стала переможцем проекту „Виїзна стоматологічна допомога сільським дітям..

Довбняк Ф. На службі здоров’я // Новий час. - 2007. – 16 черв.

Толох С. Про найголовніше здоров’я – репродуктивне // Новий час – 2007. - 1 січ.

У центральній районній лікарні відкрито кабінет довіри // Новий час. – 2007. – 20 січ.

Ушакова С. З турботою про сільських дітей // Новий час. – 2007. – 16 черв.

Зміст

1. Вступ

2. Жидачівський район: історико-географічна манд-

рівка

3.Розви ток промисловості

4. Сільське господарство

5. Освіта

6. Медицина

 

Новая секция