Роман Шухевич

Центральна бібліотека

районної централізованої бібліотечної системи

 

Життя, покладене на вівтар незалежності

100- річчя від дня народження Романа Шухевича

Жидачів

2007

Бібліографічний покажчик знайомить читачів з творами друку про Романа Шухевича, розрахований на широке коло читачів, адресується всім хто шанує своїх національних героїв, покликаний популяризувати героїку українського визвольного руху, краще зрозуміти величну постать Р. Шухевича, а молоде покоління отримати найкращий приклад для наслідування. Матеріали про життя та діяльність головного командира УПА представлені за такими розділами:

1. Штрихи до портрета

2.Роман Шухевич: постать на тлі доби воюючої України

3. Армія, якої ще не знала історія України

4.Перебування Шухевича на Жидачівщині та його бойові побратими,

уродженці нашого краю

5.Таємниця загибелі Чупринки

6. Вшанування пам”яті Романа Шухевича

Складений покажчик представляє літературу, яка є в наявності у фондах Жидачівської РЦБС

Укладач: Корнецька Г.В.

Редактор: Мадараш М. Ф.

Відповідальний за випуск: Басник Л. Я., Костирка В.П

 

Вступ

 

Ми не будемо боятися вмирати, бо вмираючи,

будемо свідомі того, що станемо добривом

української землі”

Роман Шухевич

Тарас Чупринка, Тур, Роман Лозовський, Чернець, Туча, Степан, Щука, Дзвін – усі ці псевдо належать одній особі, генерал-хорунжому УПА, Головному командирові Української Повстанської Армії, Голові Генерального секретаріату Української Головної Визвольної Ради та Голові Проводу Організації Українських націоналістів (ОУН) Романові Шухевичу. Людина, яка була чи не найвизначнішою постаттю збройної боротьби українського народу в часи Другої світової війни і після неї.

Постать Головного Командира УПА Романа Шухевича є, без сумніву, однією, із найвидатніших в українській історії минулого століття. Поруч із тим пересічний українець ще дуже мало знає про цю людину.

Роман Шухевич, легендарний герой української революційно - визвольної боротьби, який створив і очолив збройну боротьбу українського народу за визволення України поклав своє життя на вівтар батьківщини, щоб вічно духовно жити в історії української нації.

Рід Шухевичів належить до давніх, заслужених священицьких українських родин, відомих ще з XVIII ст. Шухевичі відіграли важливу роль у національно- культурному й політичному житті Галичини протягом XIX – XXст. З роду Шу- хевичів вийшла кагорта видатних діячів: священників, учителів, науковців, співаків, музикантів, юристів та військових.

Народився Роман Шухевич у Львові 30 червня 1907 р. В сім’ї повітового суд- ді Йосипа-Ярослава Шухевича та просвітянської діячки на Радехівщині Євгенії Стоцької. Його дитинство пройшло у містечку Краківці Яворівського повіту на Львівщині, де закінчив народну школу .З 1917 по 1925 р. навчався у філії Львів- ської академічної гімназії, де знайомиться з тодішнім командиром Української військової організації (УВО) Євгеном Коновальцем. У вересні 1926 року Р.Шу- хевич поступив до Львівської політехнічної академії на державно – мостовий факультет. У 1928-1929рр. відбуває військову службу в Польській армії. Після цього закінчує університетські студії зі званням інженера. Будучи членом пластової організаці, вже в старших класах гімназії мав зв’язки з членами УВО. Після навчання одразу ж включився до діяльності УВО. Через два роки після створення ОУН у 1930 році Шухевича призначено бойовим референтом Крайової Екзекутиви. Найголовнішим бойовим актом ОУН у 1931р. було вбивство польського посла до Сейму Тадеуша Голубки, яке організував бойовий референт Крайової Екзекутиви Організації українських націоналістів (КЕ ОУН) Роман Шухевич-Дзвін.

Від початку 30-х років і до свого арешту 1934 року Роман Шухевич – бойовий референт Організації Українських націоналістів, який багато зробив для об’єднання УВО та ОУН.У 1935 році під час Львівського судового процесу над Степаном Бандерою та іншими, був засуджений до 4-х років ув’язнення. У 1938 році у м. Хусті Шухевич створює Генеральний штаб національної оборони Карпатської України . Після розвалу Польщі він переїхав до м. Кракова, а при поділі ОУН на дві фракції став на боці С. Бандери. У1944-1950 роках Роман Шухевич очолив політичну і збройну боротьбу за свободу і державність України.

Загинув Роман Шухевич 5 березня 1950 року в с. Білогорща поблизу Львова у бою з більшовиками.

Його ім’я стало символом незалежності й безмежної посвяти для Батьківщини, прапором визвольної боротьби.

Усе своє життя Шухевич поклав на вівтар боротьби за свободу і незалежність України. Він був одним із організаторів Карпатської Січі, яка стала прикладом для всієї Європи, давши першу гідну відсіч фашистам, які здійснили вторгнення на територію Прикарпатської України.

 

1. Штрихи до портрета

Хто нам сказав – нема Чупринки,

Хто похилив на щоглі стяг,

Коли ще пишуться сторінки

Його безприкладний звитяг.

Коли Москва фонфар не грає

Про перемогу над УПА,

То знай - на горло наступає

Грізна Чупринківська стопа.

Роман Шухевич повинен слугувати прикладом для сучасних політиків. Його організаторські здібності, непересічний талант політика та військового командира і самопожертва, заслуговують на вічну повагу української нації. Про детальніші факти біографії і життя Романа Шухевича читач дізнається з літератури, вміщеної в цьому розділі.

Роман Шухевич // Історія України: довідник школяра студента. - Донецьк: ТОВ

ВКФ „БАО”, 2005. — С.508.

Шаповал Ю. А хто власне , такий Роман Шухевич // Новий час. – 2007. - 30 бер.

Шухевич // Малий словник історії України. - ”Либідь,” 1997. - С.453-454.

 

2. Роман Шухевич: постать на тлі доби воюючої України

Політична і життєва принциповість, особиста відвага, рішучість, жива і весела вдача, батьківське піклування іншими, дружність у щоденному житті, а при тому великий провідницький хист характеризували легендарного головного командира УПА, який у горнилі жорстокої доби творив нову героїчну сторінку української нації.

Нескорений твій дух - борцям дороговказ.

Ти кров’ю, генерале, написав наказ -

Найкращий за життя, тривогами багате

„ Боріться - хай росте, міцніє, процвіте

Вітчизна вільна - Україна золота !

Для неї жити нам, за неї Помирати”

Петро Дужий.

Саме таким постає Шухевич зі сторінок літератури, представленої у цьому розділі.

Арешти і засуди в 1933 році // Мірчук П. Нарис історії Організації Українських націоналістів. Т.1. 1929 — 1939. - Мюнхен-Лондон—Нью-Йорк,1968. – С. 411-424.

Армія Безсмертних: Повстанські світлини. - Львів:” МС”,2003. - 205с.

Бандера С. Командир – провідник: Про Романа Шухевича // Літопис Червоної

калини. - 1992. - № 10-12. – С.28-33.

Героїзм душі: Юрію Шухевичу - 70 // Дзвін. - 2003.- №9. - С.88-94.

Дидина Г. Легендарний командир УПА // Новий час. – 2007. - 3бер.

Кук В. Генерал- хорунжий Роман Шухевич. Головний командир УПА. – Львів:

ЦДВР, 2007. – 120с.

Львівський „Процес Бандери” // Мірчук П. Нарис історії Організації Український націоналістів. Т. 1. 1920-1939. - Мюнхен-Лондон-Нью-Йорк, 1968. - С.399-410.

Роман Шухевич: постать на тлі доби воюючої України. - Тернопіль: Ідея і чин України, 2005. - 336с.

 

3. Армія, якої ще не знала історія України

УПА була високо боєздатною, дисциплінованою і чітко структурованою армією, яка опиралася винятково на українському патріотизмі і всенародній підтримці. Головнокомандувачу вдалося підтримати бойовий дух повстанської армії, чисельність якої перевищувала 200 тис. вояків. Шухевич, як командир і провідник ОУН так досконало вмів організувати роботу, щоб всі працювали натхненно і злагоджено. Головнокомандувач пишався тим, що йому як сам казав „довелося очолити ту славну армію героїв, якій рівної не знає історія України”. Про таку армію, яка не знала собі рівних, розповість література, яка згрупована у цьому розділі..

Боротьба ОУН((б) і УПА 1942-1956 рр. // Новий час. - 2007. - 26 трав.

Бойова діяльність ОУН // Мірчук П. Нарис історії Організації Українських націоналістів Т. 1. 1920-1939. - Мюнхен-Лондон-Нью-Йорк, 1968. – С.274—275.

Зеленчук М., Децик Д. Повідомлення головної булави Всеукраїнського братства ОУН-ПА ім. Генерала–хорунжого Романа Шухевича – Тараса Чупринки // Шлях перемоги. – 2002. - №32. – С.1-7.

Касик В. УПА (короткий історичний огляд 1941-1944 рр.) // Літопис Червоної калини. - 1992. - № 8-9. - С. 34.

Коваленко М. „УПА: Історія нескорених” // Персонал Плюс. - 2007. – С. 15-21 бер.

Круцик Р. ОУН-УП:Правда і міфи // Українська культура. – 2002. - № 9-10 . - С.10- 11.

Кук В. Українська повстанська армія та її коріння // Сучасність. - 2002. - №1. - С.57.

Кутякін В. Історія реабілітує УПА // Новий час . - 2004 . - 16 жовт.

Лапайдух В. УПА: Погляд через пів століття // Дзвін. - 2001. - №3. – С.113.

ОУН-УПА у другій світовій війні // Новий час. - 2005. - 15 жовт.

Свідчать документи. ОУН-УПА // Сергійчик В. ОУН-УПА в роки війни: нові документи і матеріали. - К.:Дніпро, 1996. - С.230-64.

Соколюк- Семенів З. Старшинська школа УПА // Літопис Червоної калини. - 1992. - № 8-9. - С.7-30.

Тарас Чупринка. Бійці і командири Української повстанської армії // Літопис УПА. Т. 1.Видання Головного командування УПА. - Торонто, 1995. - С. 239-241.

Шухевич Роман, „Тарас Чупринка” головний командир УПА, генерал – хорунжий.// Лебедь М. - УПА: Українська повстанська армія. ЇЇ генеза, ріст і дії у визвольній боротьбі українського народу за українську Самостійну Соборну Державу. 1 частина. Німецька окупація України .-Дрогобич: „Відродження”,1933. - С. 55, 118.

Яворівський фото архів УПА: Книга альбом. – Львів: Сполом, 2005. - 236с.

 

4. Перебування Р. Шухевича на Жидачівщині та його побратими уродженці нашого краю

Поряд з Романом Шухевичем У Карпатській Січі стали пліч–о-пліч вихідці із Жидачівщини. Серед них і його побратим, згодом підполковник УПА – Богдан Прокопів.

Сотні, тисячі уродженців Жидачівщини в лавах УПА боролися разом з Романом Шухевичем. Довіреною особою Шухевича була Катерина Зарицька, яка часто навідувалася до м. Ходорова та інших населених пунктів району. Протягом 1946-1948 року Шухевич неодноразово перебував на території Жидачівщини.

На жаль, час невблаганний, з кожним днем залишається все менше серед нас людей ,які були безпосередніми учасниками та очевидцями тих подій. Сьогодні дорогий кожен день з тим, щоб зберегти пам’ять про героїчне минуле свого краю.

 

Видатні діячі ОУН- УПА Жидачівщини

 

Микола ЛЕБІДЬ

народився в смт. Нових Стрілищах (1910-1998 рр.) Псевдо Рубан, Олег, Ігор... Член революційного Проводу ОУН з 1940 р. Учас­ник II Великого Збо­ру ОУН у Кракові, обраний другим заступником про­відника ОУН Степа­на Бандери. У липні 1941 року призначе­ний міністром деражавної безпеки. Організатор і керів­ник першої (вереесень 1941), другої (квітень 1942) і третьої (лю­тий 1943) Конференції ОУН в Україні. Учасник III Надзвичайного Великого Збору ОУН (серпень 1943), обраний головою ради ОУН Організатор і керівник Референтури зовнішніх зв'язків при Проводі ОУН (1943-1944). Генеральний секре­тар закордонних справ УҐВР (ГСЗС). Автор першої монографії УПА, численних статей і до­повідей до історії національно-визвольної бо­ротьби.

Петро ОЛІЙНИК

наро­дився в с. Молодиче (1909-1946) Псевдо Еней, визначний діяч ОУН на Ходорів-щині. Обласний провідник ОУН на Дніпропетров­щині (1942). Організатор УПА на південній Рівненщині та Кременеччині 1943 року. Коман­дир Воєнної окру­ги УПА «Богун» у ранзі поручика (1943-1944). Про­відник ОУН Східно­го краю (1944-1945). Організаційний рефе рент ОУН Західного краю ПЗУЗ (Північно-західні землі Волині і Полісся). УГВР посмертно наго­родило полковника «Енея» орденом хоробрості - Золотим Хрестом Бойової Заслуги.

 

Петро ГУДЗОВАТИЙ

народився в с. Володимирцях ( 1912- 1946) пс. Очеретенко , Василь, визначний діяч ОУН-УПА. Шеф Штабу Воєнної округи „ Тютюнник” у ранзі хорунжого (1943-1944) . Заступник командувача та шеф ШВО „444” УПА „ Північ”.

 

Дмитро СЛЮЗАР

народився в селі Бортниках ( 1919-1945). Псевдо Золотар , Арпад,. Визначний діяч ОУН, обласний провідник Львів –місто( 1942-1944), обласний провідник ОУН Львівського краю 1945 року . За заслуги у боротьбі з окупантами УГВР посмертно нагороджено його найвищою відзнакою для цивільних осіб – Золотим Хрестом Заслуги.

 

Ярослав Дякон

народився в с. Дев’ятники (1913-1948) . Псевдо Мирон , Дмитро. Обласний референт СБ Львівщини(1942-1944) , крайовий референт Львівського краю 1945 року. В. о. головного референта СБ при Проводі ОУН від 1947 р. Нагороджений УГВР Срібним Хрестом Заслуги 1948 р. Майор СБ.

 

Богдан ПРОКОПІВ народився у с. Дулібах (1912-1948). Псевдо Буря Степан. Визначний діяч ОУН. Член крайового проводу ОУН. Провідник СБ Карпатського краю.

 

Михайло КОНДРАТ

народився у смт. Нових Стрілищах (1916-1946) . Псевдо Скитан, Юр. Обласний організаційний референт ОУН Львівщини (1943-1945). Крайовий організаційний референт Львівського краю (1945-1946).

 

Олексій Данилишин

Видатні діячі ОУН – УПА Жидачівщини // Новий час. – 2007. – 2 черв., 9 черв.

Данилишин О. Герої твої, Україно: Видатні діячі ОУН-УПА Жидачівщини // Новий час. - 2007. - 26 трав.

Підпілля в Голишеві // Новий час. - 2007. - 9 черв.

Франків О. Переховано останки останньогз командирів УПА – „Південь” // Новий час. - 2007. - 16 черв.

Хімій О. „Щоб тільки Україна була вільною” // Новий час. - 2007. - 2 черв.

 

5. Таємниця загибелі Чупринки

Існує така тенденція, що історію роблять кров’ю, а пишуть чорнилами. Можна відзначити, що вся історія складається із суцільних таємниць. Один із прикладів цього – обставини загибелі Головнокомандувача УПА генерала –хорунжого-Р. Шухевича.

Роман Шухевич, головнокомандуючий УПА, член галицького крайового проводу 5 березня 1950 року був вбитий, за іншою інформацією – покінчив життя самогубством після поранення під час спроби затримання .

Хто детальніше хоче ознайомитися з цими фактами загибелі слід звернути увагу на літературу даного розділу.

Вєдєнєєв Д., Шаповал Ю. Роман Шухевич: таємниця загибелі // Дзеркало тижня. - 2002. - №6. - 16 лют.

Мацук Р. Сумний день в українській історії // Новий час. - 2004.-2 жовт.

Повідомлення (про смерть ген. Романа Шухевича – Тараса Чупринки) // Мірчук П. Українська повстанська армія 1942-1952:документи і матеріали. - Львів, 1991. - С. 364- 366.

Повідомлення про смерть генерал-хорунжого Романа Шухевича- „Тараса Чупринки” // Кук В. Генерал – хорунжий Роман Шухевич. Головний командир УПА. - Львів: ЦДВР, 2007. - С.108-113.

 

6. Вшанування пам’яті Романа Шухевича

Цього року святкуватимуть столітній ювілей від дня народження непересічної особистості в історії України - головного командира УПА - Романа Шухевича. Зважаючи на значимість цієї постаті, про його життєвий шлях та його роль в історії України написано і опубліковано чимало статей, досліджень, розвідок, рівно як і спогадів його соратників, родичів, знайомих і супротивників. Велика робота по вшануванню пам”яті Р. Шухевича проводиться і в Жидачівському районі. Підтримано Звернення до президента України про присвоєння Шухевичу звання „Герой України”(посмертно). Протягом року будуть проводитися науково–практичні конференції „круглі столи”, відкриті уроки у всіх навчальних закладах району про життя і діяльність Р. Шухевича. Будуть організовуватись молодіжні акції, книжкові виставки, перегляди фільмів „Нескорений” і „Залізна сотня”, створена пошуково-дослідницька експедиція серед учнівської молоді на тему :”Перебування Шухевича на Жидачівщині та його бойові побратими уродженці нашого краю”.

 

„ Українська Повстанська Армія: Історія нескорених”

/ Фото виставка /

Фотовиставка „Українська Повстанська Армія: історія нескорених” вже в Жидачеві.

З нагоди відзначення 65 - річниці створення УПА та 100 - річчя від дня народження командира УПА Романа Шухевича Центр досліджень визвольного руху спільно із управлінням культури і туризму ОДА підготували проект – оригінальну фотовиставку„Українська Повстанська Армія: історія нескорених” , що покликана популяризувати героїку українського визвольного руху.

Ця виставка є унікальним проектом, досі в Україні нічого подібного організовано не було. Загалом тут представлені близько півтисячі оригінальних фото, більшість з яких – вперше. Фотовиставка складається з 22 тематичних стендів. Кожний стенд містить репродукції оригінальних світлин 1920-50 років. Основні теми фотовиставки: „Витоки збройного повстанського руху”, „Розгортання повстанської боротьби”, „Територіальна та функціональна структура УПА”, „Українська Головна Визвольна Рада”, „Формування старшинських кадрів”, „Роман Шухевич”, „Щоденне життя повстанців”, „Однострій та нагороди УПА”, „Криївки”, „Видавнича діяльність українського підпілля”, „Жіноцтво у визвольній боротьбі” та чимало інших.

Організатори цього масштабного проекту, за словами наукового співробітника Центру Ігоря Дерев”яного, який і привіз до нас цю фотовиставку, мають на меті розповісти найзрозумілішою мовою- мовою світлин- про історію формування, розвитку та діяльності ОУН- УПА.

Кожен із відвідувачів зміг, глянувши у вічі тим юнакам і дівчатам, які понад пів століття проливали кров за наше майбутнє, зробили власні висновки, змогли дізнатись і зрозуміти правду про Українську Повстанську Армію.

Головна мета Центру досліджень визвольного руху (заснований у 2003 році) - вивчення найрізноманітніших аспектів боротьби українців за національну та соціальну свободу. На сьогодні це по суті єдиний спеціалізований науковий центр досліджень проблематики визвольного руху. Цей центр об”єднує багатьох істориків із різних куточків України, випускає власне періодичне видання – науковий збірник „Український визвольний рух”. В архіві центру зберігаються унікальні документальні, уснІ, речові, фото-та відео свідчення про визвольну боротьбу ОУН та УПА. Вся діяльність Центру досліджень визвольного руху базується нагромадських засадах. Як розповів один із авторів фото проекту Ігор Дерев’яний, виставка мандрує містами України ще з березня і закінчить свою подорож 14 жовтня у м. Києві.

Антончук Л. Головнокомандуючий УПА – Роман Шухевич: Сценарій із циклу „Герої твої Україно” // Животоки. - 2003. - № 1. - С. 29-30.

Пам’яті Романа Шухевича // Урядовий кур’єр .- 2007.- 6 бер.

Пліскачов Н. Пам’яті Романа Шухевича // Новий час. - 1996 . -16 бер.

„Українська Повстанська Армія: Історія нескорених”: Фотовиставка у Жидачеві // Новий час. - 2007. - 23 бер.

Фасоля А. „Їх душі - горіння і криця”: Сценарій літературного вечора, присвяченого 60- річчю УПА // Укр. мова і л-ра. – 2002. - Ч. 44. - С.19-24.

Зміст

Вступ

Штрихи до портрета

Роман Шухевич: постать на тлі доби

воюючої України

Армія, якої ще не знала історія України

Перебування Р. Шухевича на Жидачівщині

та його побратими, уродженці нашого краю

Таємниця загибелі Чупринки

Вшанування пам’яті Романа Шухевича

 

Новая секция