Бібліотечні розвідки

Бібліотечні розвідки

Краєзнавство, як один із важливих напрямків роботи бібліотечних установ району заявило про себе в добу становлення державності України. Краєзнавча діяльність бібліотек Жидачівщини проявляється у виявленні, збиранні та організації користування отриманою інформацією. У 1992 році в ЦБС було розпочато краєзнавчу акцію „Напишемо історію рідного краю”. В акції прийняли участь всі бібліотечні працівники району . Це була складна , нова справа по зібранню і написанню історій населених пунктів району. Всі рукописи були надруковані і зараз активно використовуються як краєзнавчий матеріал нашими користувачами.

Слід відзначити , що ці самодруки не є бездоганними , мають недоліки у відсутності єдиного стилю викладу , потребують кращої систематизації . Але, навіть, написані у формі історичної оповіді , вони є безумовно цінними в тому відношенні , що відомостей про історію кожного села практично не було . У період новітньої історії 90-х років у кожному населеному пункті відбувались якісь події. Таким чином бібліотечні працівники спричинились до місії хронографів новітньої історії.

У 1995 році Жидачівщина святкувала 90-річчя заснування „Просвіти ” на своїх теренах. Бібліотеки активно включилися у висвітлення цієї дати через районний огляд роботи бібліотек„Бібліотеки і „Просвіта”. Підсумком став альбом , в якому зібрані матеріали з історії „Просвіти” населених пунктів району.

В період відродження України , становлення української державності інтерес до історії свого краю пережив пік піднесення. Бібліотеки не були осторонь цього процесу і в 1998 році ЦБС включилась у проведення обласного огляду-конкурсу на краще оформлення краєзнавчого кутка. В усіх бібліотеках були розгорнуті краєзнавчі кутки. Проведенню краєзнавчої роботи сприяли тематичні семінари з обміном досвіду бібліотечного краєзнавства. Цікавим досвідом скористались інші бібліотеки , наприклад – влаштування у бібліотеках виставок – експозицій старовинних вишивок конкретного села.

Цікавим доробком є краєзнавча акція-розвідка „Джерела духовної пам’яті”. Це збірка матеріалів з історії релігійних пам’яток району. Серед дописів – повідомлення про Бориницьку капличку, Чудотворну ікону Христа-Спасителя з Туринки (насправді ця ікона спочатку знаходилась в обителі отців-василіан в селі Старі Стрілки), Кохавинський монастир, Жидачівську Оранту (Образ Богоматері Воплочення ), Старовинну церкву Різдва Марії в с. Бережницяікону “Вербицька Богородиця”

Акція триває. Нові розвідки стосуються історій

церкви села Антонівка,

церкви села Кам’яне, 

церкви села Которино,

церкви села Лютинка,

церкви села Молодинче,

церкви села Вибранівка

Перелік духовних пам’яток Жидачівщини є набагато чисельнішим, до них відносяться і старовинні ікони , і пам’ятні хрести , встановлені на честь якихось подій, церкви , та й зрештою відновлювані останніми роками архітектурні фігури Божої Матері у селах і містах краю. „Доля України – моя доля” – оголошена краєзнавча акція , метою якої є збір історичних матеріалів-спогадів учасників і очевидців визвольних змагань 40-50 років. Центральна бібліотека – основна бібліотечна установа району має функцію накопичення, опрацювання, зберігання та видачі до користування краєзнавчих матеріалів. Систематично поповнюється довідково-бібліографічний апарат з питань краєзнавства , ведеться краєзнавча картотека району. У краєзнавчому спецфонді зберігається багато матеріалів подарованих читачами , втому числі окремі видання історій населених пунктів району від краєзнавця Василя Лаби, який представляє Центр краєзнавчих досліджень ( м. Львів ).
Зав. ОМВ Майоха В. Д.