Краєзнавчі посібники

Краєзнавчі посібники

КРАЄЗНАВЧА БІБЛІОГРАФІЯ

Сьогодні Жидачівська центральна районна бібліотека є центром краєзнавчої роботи в регіоні.

Одним із пріоритетних напрямків роботи інформаційно – бібліографічного відділу єкраєзнавча бібліографія. Вже понад 40 років Жидачівська центральна бібліотека веде краєзнавчу картотеку. Основними джерелами поповнення бібліотеки є місцеві видання та періодика.

У бібліотеці здійснено ряд напрацювань у видавничій діяльності, де чітко простежується краєзнавчий аспект.

Першим бібліографічним покажчиком, який видала бібліотека був покажчик «Древня й молода Жидачіська земля» у 1999 році. До покажчика включені книги із збірників, журналів, газет з усіх питань краєзнавства, які надійшли до бібліотеки протягом 1990-1998 років.

Бібліографічний нарис « Бортниківський самородок Степан Крегенбільд» вийшов у 2002 році, який висвітлив різносторонню подвижницьку роботу нашого земляка – художника, письменника, драматурга, дослідника визвольних змагань Степана Крегенбільда.

Подані матеріали умовно систематизовані за галузями діяльності просвітителя і митця, Кожен розділ вміщує відгук про п. Степана та бібліографічний список його робіт і публікацій про нього.

У 2006 році видано літературний альманах «Русалка Дністрова» : імена на літературній карті . Знайомить з постатями Жидачівщини у галузі літератури, чий життєвий і творчий шлях тісно пов’язаний з Жидачівщиною.

Видання серії «Пізнай свій край» розпочато у 2008 році. До 100-річчя від дня народження Ірини Вільде підготовлена пам’ятка-користувачеві « Її доля пов’язана з Ходоровом», який знайомить користувачів з тим періодом життя письменниці, що пов»язаний з нашим краєм. Посібник вміщує два розділи, шо дають змогу познайомитися із життям письменниці на теренах Жидачівщини: „І. Вільде у Ходорові” та „Вшанування Ірини Вільде на Жидачівщині”.Цікавим для ознайомленя буде також рекомендаційний покажчик цієї серії “Франковими стежками на Жидачівщині”.

До 65 річчя УПА випущено пам’ятку користувачеві «Стежками УПА на Жидачівщині».Це цікаве бібліографічне дослідження по слідам УПА у тих населених пунктах, де відкрилися меморіали, пам»ячники, братські могили «Борцям за волю України», що свідчать про немалий внесок району в національно-визвольну боротьбу за незалежність України.

        КОРОТКИЙ ЛІТОПИС ПОВСТАНСЬКОЇ ЗВИТЯГИ НА ЖИДАЧІВЩИНІ  / Пам’ятка користувачеві / до 75 роковин створення УПА

Пройдено слідами тих, хто заклав фундамент нашої незалежної держави. Це допоможе зберегти пам’ять про цих героїв серед майбутніх поколінь.

«Життя, покладене на вівтар незалежності» – під такою назвою підготовлено бібліографічний покажчик до 100-річчя від дня народження   Р. Шухевича. Покажчик складається з п’яти розділів.

Розділ  «Перебування Романа Шухевича на Жидачівщині та його побратими уродженці нашого краю» розповідає  про сотні уродженців Жидачівщини котрі боролися в лавах УПА  разом з Романом Шухевичем. Довіреною особою Шухевича була Катерина Зарицька, яка часто навідувалася до м. Ходорова та інших населених пунктів району. Протягом 1946-1948 року Шухевич неодноразово перебував на території Жидачівщини.

Додатком  до даного посібника  наведено список інших видатних діячів ОУН-УПА Жидачівщини.

Продовжило серію «Пізнай свій край» – аналітично-інформаційне видання«Жидачівщина – штрихи історії і сьогодення», де подано інформаційний список літератури та фактографічну інформацію про Жидачівський район, розвиток промисловості, сільського господарства, досягнення в галузі освіти та медицини. До послуг користувача цікаве і корисне аналітично – інформаційне видання, яке дає можливість ознайомитись з розвитком промисловості, сільського господарства, досягнення в галузі освіти та медицини на Жидачівщині.

Бібліотека не зупинилась на досягнутому, продовжуючи серію «Пізнай свій край»випустила два випуски бібліографічного дайджесту «Їх виколисала Жидачівська земля». Перший випуск – знайомить користувачів з видатними людьми, вихідцями із Жидачівщини в галузі культури і науки. Випуск другий – в галузі економіки. Наша Жидачівська земля дала багато талановитих синів і дочок рідному краєві, слава яких сягнула за межі України і користувачі мають право познайомитись з ними, переглянувши дані видання.

До 150 річчя від дня народженя  відомого архітектора Галичини Григорія Пежанського підготовлено краєзнавче бібліографічне видання Григорій Пежанський – відомий архітектор родом із Пчан”

До 70-річчя від дня народження українського оперного диригента, уродженця Жидачівщини – Івана Гамкала, бібліотека випустила пам»ятку користувачеві «Маестро-подвижник Іван Гамкало», яка знайомить з його цікавою біографією, творчим доробком та літературою про нього.

Таких людей, як Іван Гамкало, називають подвижниками. І нехай це визначення не видається для когось компліментарним, бо творчий запал, що є рисою характеру Івана Гамкала, безліч разів ставав імпульсом до пошуку і відкриттів не тільки його особисто, але й інших людей.

У 2010 році першою спробою зібрання народних легенд та переказів нашого краю стала пам’ятка користувачеві «Легенди та перекази Жидачівщини». Вміщено дев’ять легенд та переказів, які доповнюють історію свого краю вчителів і стали частинкою українського фольклору та користуються популярністю у користувачів, вчителів словесників. Адресована для широкого кола користувачів, які хочуть познайомитись із різновидами фольклору свого краю. Вони доповнюють історію свого краю і стали частинкою українського фольклору.

Для збереження історичної пам’яті дуже важливо, щоб героїчні сторінки нашого краю були представлені перед читачами. Наш край з величезним історичним минулим. Ми гордимося за наших сильних краян, які взяли участь визвольних змаганнях, не шкодуючи свого життя.

Пам’ятка користувачеві  «Музеї Жидачівщини» допоможе пройтися  маловідомими стежками культурного надбання Жидачівщини – музеями, які містять неоціненні

пам’ятки матеріальної та духовної культури нашого регіону.

Дайджест «Легендарні особистості Жидачівщини» знайомить користувача з видатними діячами, членами ОУН-УПА.

«Микола Лебедь – провідний діяч національно-визвольного руху» – пам»ятка присвячена 100-річчю від дня народження М. Лебедя, яка розповідає користувачеві, хто такий М. Лебедь, його діяльність як керівника ОУН, засновника національної спецслужби, організатора УПА, його перебування у США та вшанування його пам’яті на Жидачівщині.

2010 рік був проголошений Роком Слави Стецько. До 90-річчя від дня народження Жидачівщина відзначила цю ювілейну відкриттям музею її імені в Юшківцях у селі, в якому свого часу жила і працювала ця видатна жінка. Цьому дієвому політику, яка зробила великий внесок у національне відродження України присвячена пам»ятка користувачеві «Незалежна Україна – мета всього її життя».

Рекомендаційний  список літератури “ОУН – УПА  героїчна доба  в  історії України“знайомить з виданнями  фондів нашої бібліотеки цієї теми.  ЛІтература групована за  розділами: – ОУН-УПА : нариси, літописи, документи; – Подвижники національної ідеї; – ОУН-УПА в документальній та художній  літературі; – Бібліографічні  видання Жидачівської ЦБ про ОУН-УПА..

До 170-річчя від дня народження О. Партацького – видатного земляка з багатогранною спадщиною, випущено рекомендаційний бібліографічний покажчик «Омелян Партицький – славний син Тейсарівської землі» .У розділах покажчиках висвітлено його діяльність як мовознавця, педагога, наукову діяльність , етнографічну, редакторську та видавничу.

Володимир Коцовський, уродженець Жидачівщини, відомий як дослідник і літературознавець, написав ряд науково-дослідницьких праць про життя та діяльність членів „Руської Трійці” – М. Шашкевича, І. Вагилевича, Я. Головацького, досліджуючи їх творчість. З нагоди 200-річчя від дня народження М. Шашкевичам та І. Вагилевича бібліотека випустила пам”ятку „Руська Трійця в працях Володимира Коцовського”

Ведеться видавничо-краєзнавча діяльність і у бібліотеках-філіях району. У 2009 році бібліотека-філія с Лівчиці випустила бібліографічний покажчик : « Лівчиці за сторінками книг і періодичних видань», який складений на основі бібліографічних джерел бібліотеки-філії с Лівчиці. До покажчика включені книги та статті із періодичних видань з усіх питань краєзнавства, які надійшли до бібліотеки протягом 1991-2008 рр. В кінці вміщена біографічна довідка : «Видатні люди – уродженці с .Лівчиці».

Бібліотека –філія с. Піддністряни у 2010 році підготувала бібліографічний покажчик :«Піддністряни : через віки і долі людей», який ознайомив користувача з літературою про своє село, культурною спадщиною та видатними людьми села.

 

БІБЛІОГРАФІЧНИЙ покажчик « Місто над ставом» випущений бібліотекою-філією м. Ходорова для дорослих.   До покажчика включені книги, статті із збірників, газет, журналів з усіх питань краєзнавства, які надійшли до бібліотеки протягом 1990 – 2011років.

Дайджест з серї “”ПІЗНАЙ СВІЙ КРАЙ”  –  під назвою “Талановиті, але невідомі земляки Жидачівщини” розповідає  про :  Благуту Оксану – вишивальницю бісером,  Михайлюк Юлію уродженку Ходорова – наймолодшу актрису Львівського театру ім. М.Заньковецької ,   Набитович  Галину –  майстриню-писанкарку,   Романіва Романа – художника-реставратора,  Скибу Стефанію – поетку-аматорку  та гумориста,  Федан Марію – вишивальницю горсиків,   Чорну Стефанію -заробітчанку. душа котрої рветься додому і думки вкладаються у  віршах.

Дайджест «Світлини пам’ятників Шевченкові на Жидачівщині» із серії «Пізнай свій край» знайомить користувачів із світлинами пам’ятників великому Кобзарю, які встановлені  у містах і селах району, вшановуючи пам’ять генію українського духу.